WIELKA BRYTANIA-BRIGHTON

W średniowieczu Brighton było wsią rybacką. W 18 wieku wieś rozrosła się w uzdrowisko morskie. Jednak najbardziej miasto zaczęło rozkwitać, gdy książę regent, przyszły Jerzy IV Hanowerski, wybrał Brighton na miejsce swojego odpoczynku ( i rozrywki! ) z dala od królewskiego Londynu. To on zlecił wybudowanie spektakularnego pałacu w samym centrum miasta. Royal Pavillion wybudowany jest stylu hinduskim z zewnątrz, a orientalnym w środku. Poniżej zdjęcia pokazujące piękny krajobraz, tego urokliwego angielskiego miasteczka oraz kilka zdjęć naszych uczestniczek.

Zachęcamy również do oglądnięcia krótkiego filmu o Brighton.


W kwietniu pierwsza grupa nauczycieli w składzie: Ewa Wodnicka- dyrektor szkoły, Bogusława Baron- nauczyciel języka angielskiego oraz Katarzyna Krawczyk- nauczyciel języka angielskiego, wyjechała do pięknego, angielskiego miasta Brighton, aby przez dwa tygodnie uczestniczyć w kursach językowych. 

Pani Dyrektor Ewa Wodnicka wzięła udział w ogólnym kursie języka angielskiego dla początkujących. Tematyka kursu koncentrowała się na doskonaleniu umiejętności skutecznej komunikacji w języku angielskim, w którym rozwijane były wszystkie kluczowe funkcje języka: mówienie, rozumienie ze słuchu, pisanie i czytanie. W trakcie kursu duży nacisk kładziony był na doskonaleniu płynności wypowiedzi i rozumienia języka mówionego. Ważnym elementem kursu były takie aktywności jak praca w grupach, dyskusje czy odgrywanie ról, dawały one każdemu kursantowi maksymalnie dużo okazji do wypowiedzi w języku angielskim. Zajęcia prowadzone były w niewielkich, wielonarodowych grupach, dzięki czemu każdy z uczestników kursu miał dużo okazji, aby w praktyce używać języka angielskiego.

Pani Bogusława Baron brała udział w metodycznym kursie języka angielskiego-LANGUAGE, METHODOLOGY AND CULTURE, czyli "Język, metodyka i kultura". Celem kursu było rozwijanie sprawności językowych u nauczycieli języka angielskiego, zapoznanie się ze współczesnymi technikami nauczania, a także wgląd do kultury brytyjskiej. Na zajęciach pani Baron zapoznała się z fenomenem brytyjskiej uprzejmości i specyfiką kultury. Nauczyła się jak pracować z licznymi (przepełnionymi) grupami; jak wykorzystywać DRAMĘ w klasie; jak prowadzić konwersacje w prawdziwie angielskim stylu. Poznała ciekawe gry językowe oraz nowe aspekty nauczania wymowy angielskiej.

Pani Katarzyna Krawczyk uczestniczyła w kursie metodycznym ASPECTS OF TEACHING ENHLISH- "Aspekty nauczania języka angielskiego". Pani Krawczyk odświeżyła i poznała nowe metody nauczania języka angielskiego. Nauczyła się jakie są techniki poprawiania błędów popełnianych przez uczniów. Poznała, jak tworzyć ciekawe lekcje w oparciu o oryginalne materiały takie jak teksty z gazet, reklamy czy filmiki video. Dzięki kursowi wie, jak stosować dramę i improwizację na zajęciach języka angielskiego, jak uczyć kolokacji i wymowy, jak wykorzystać opowiadanie historyjek czy piosenki w nauczaniu gramatyki angielskiej. Poznała również sposoby i pomysły, na to jak wykorzystywać nowe technologie na zajęciach w klasie.

MALTA- ST.JULIANS

Malta to wyspiarskie państwo, położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym , około 80 km na południe od Włoch. Jest to jedna z piękniejszych wysp śródziemnomorskich, wchodząca w skład archipelagu Wysp Maltańskich. Zachwyca niezwykle bogatym dziedzictwem kulturowym. Mówi się o niej, że jest to "ogromne muzeum pod otwartym niebem".                                             

Wielu z nas kojarzy ją z Zakonem Maltańskim, którego ośmiokątny, czerwony krzyż został symbolem wyspy. Zwiedzanie wyspy przypomina lekcję historii ludzkości. Niezwykle interesujące są najstarsze na świecie świątynie megalityczne. 

St. Julian's - miasto w Republice Malty, leżące nad zatoką Spinola Bay. Pierwotnie było niewielką osadą rybacką. Obecnie miejscowość ma typowo miejski charakter ze zwartą zabudową. Najsłynniejszą dzielnicą St. Julian's jest Paceville, w której znajduj się m.in. szkoła językowa    w której wiedzę z zakresu języka angielskiego będą poszerzali: Anna Pociejewska, Jacek Porzycki, Gloria Gatner w maju oraz Anna Gorzkowska w październiku. 

Szkoła Językowa ESE (European School of English) - szkoła z wieloletnią tradycją i doświadczeniem, działa od 1996 roku . W 2012 roku otrzymała nagrodę dla najlepszej szkoły dla obcokrajowców na Malcie. Główny budynek szkoły znajduje się w centrum miasta St. Juian's. Pracuje w niej wykwalifikowana i doświadczona kadra nauczycielska. Szkoła wyposażona jest w nowoczesne środki dydaktyczne i bogatą bazę multimedialną.

Od 15-26 maja troje nauczycieli z naszej szkoły - Gloria Gatner, Anna Pociejewska i Jacek Porzycki wzięli udział w kursie językowym General English na Malcie. Szkoła ESE (European School of English), w której się uczyli znajduje się w miasteczku St. Julian's, położonym na pólnocnym wybrzeżu Malty. Szkoła została założona w 1996 roku i została uznana przez studentów za najlepszą szkołę językową na Malcie. Cały kurs obejmował 60 godzin nauki języka angielskiego. Po napisaniu testu poziomującego nauczyciele zostali dopasowani do grup zgodnie ze stopniem zaawansowania znajomości języka angielskiego. Zajęcia odbywały się w niewielkich, wielonarodowych grupach. Uczestnikami były osoby z różnych zakątków świata, od Brazylii po Japonię. Tematyka kursu skupiała się głównie na budowaniu umiejętności skutecznej komunikacji. Rozwijane były także najważniejsze funkcje języka: mówienie, rozumienie ze słuchu, czytanie i pisanie. Podczas zajęć nauczyciele mogli poznać ciekawe metody pracy, uczyli się, że warto promować otwartość i tolerancję. Oprócz nauki był również czas na wzajemne poznawanie się, prezentację kultury własnego kraju, tradycji i walorów turystycznych. Po zajęciach nauczyciele nie marnowali czasu, zwiedzając różne zakątki Malty. Podziwiali piękną wyspę Gozo, spacerowali po niezwykle urokliwym, rybackim miasteczku Marsaxlokk oraz podziwiali zabytki w aktualnej stolicy Malty- Valettcie oraz w byłej Mdinie. Udział w kursie językowym podniósł umiejętności językowe uczestników i pozwolił im zdobyć niezwykłe doświadczenia, które z pewnością wykorzystają w swojej pracy z uczniami. 
Zachęcamy do oglądania zdjęć.

Pani Anna Gorzkowska była ostatnim uczestnikiem kursów. W październiku wyjechała do nadmorskiego kurortu, gdzie mogła skosztować dań z każdego rejonu Morza Śródziemnego. Malta przywitała ją słoneczną pogodą. Podczas pobytu w St Julian's Pani Gorzkowska wzięła udział w kursie metodycznym "The Playground Classroom Language Teaching Methodology for Primary School". Zajęcia były prowadzone przez pełną energii i chętną do podzielenia się swoją wiedzą i umiejętnościami nauczycielkę. Dzięki uczestnictwu w międzynarodowej grupie Pani Gorzkowska poznała nowe metody nauczania języka angielskiego. Głównym celem kursu było zachęcenie nauczycieli do częstszego korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych zarówno podczas zajęć, jak i podczas przygotowywania materiałów dla uczniów. Wzbogaciła również swój warsztat pracy poprzez poznanie nowych gier językowych oraz quizów.

WIELKA BRYTANIA- OXFORD

Oxford - miasto w południowej Anglii nad rzeką Tamizą, stolica hrabstwa Oxfordshire, w dystrykcie Oksford. Znane jest przede wszystkim jako siedziba Uniwersytetu Oxfordzkiego (University of Oxford), najstarszego anglojęzycznego uniwersytetu świata. Oxford od XIX w. nazywany jest "miastem malowniczych wież"
Szkoła mieści się w samym sercu historycznego Oxfordu, niedaleko od światowej sławy Oxford University. Okolica obfituje w sklepy, kawiarnie, teatry i puby. Wszelkie atrakcje akademickie, kulturalne czy rozrywkowe są tu na wyciągnięcie ręki. Osoby ceniące sobie aktywny styl życia mają do dyspozycji park - idealny na poranny jogging lub relaks po zajęciach.
W szkole panuje prawdziwie międzynarodowa atmosfera, gdyż uczą się u nas co roku studenci z ponad 40 krajów świata. Dzięki temu angielski jest naturalnym językiem rozmów między uczestnikami kursów, a pobyt tutaj staje się okazją do poznania ludzi i kultur z całego świata.


W pierwszych dwóch tygodniach lipca czteroosobowa grupa nauczycieli naszej szkoły, Elżbieta Panufnik-Buczek, Ewa Pawlak-Głuc, Joanna Siewierska oraz Barbara Wojtowicz, przebywała w Oxfordzie - niezwykłym angielskim mieście. Miasto znane jest przede wszystkim jako siedziba Uniwersytetu Oksfordzkiego, najstarszego anglojęzycznego uniwersytetu świata.

Joanna Siewierska i Barbara Wojtowicz, nauczycielki języka angielskiego, wzbogacały swój warsztat pracy na kursach metodycznych. Zajęcia odbywały się w Lake School of English w wielonarodowych grupach. Kursy cieszyły się wielkim zainteresowaniem wśród uczestników, którzy mieli możliwość rozwijania umiejętności językowych i komunikacyjnych, poznania brytyjskiego systemu nauczania wraz z odwiedzeniem jednej z tamtejszych szkół. Kursy metodyczne pozwoliły na podniesienie kompetencji językowych, wymianę doświadczeń nauczycieli różnych narodowości oraz nawiązanie nowych kontaktów z nauczycielami języka angielskiego z całego świata. Bardzo ciekawe i bogate w pomysły zajęcia pozwoliły na poznanie nowych metod nauczania języka angielskiego, które z pewnością zostaną wykorzystane w pracy z uczniami.

Natomiast Elżbieta Panufnik-Buczek i Ewa Pawlak-Głuc brały udział w kursie językowym General English celem podniesienia umiejętności językowych w zakresie skutecznej komunikacji. Niewielka grupa sprzyjała rozwijaniu najważniejszych funkcje języka jak mówienie, rozumienie ze słuchu, czytanie i pisanie. Podniesienie kompetencji językowych na pewno ułatwi nawiązanie kontaktów przy realizowaniu z uczniami projektów na platformie eTwinning. Po zajęciach nauczyciele zwiedzali nie tylko przepiękny Oxford, ale również inne ciekawe miejsca w Wielkiej Brytanii.

Koniec września był dla nas czasem pobytu i intensywnej nauki języka angielskiego na kursach General English w Lake School of English w Oxfordzie. Na zajęciach o różnym stopniu zaawansowania pogłębiałyśmy wiedzę na temat kultury, edukacji, historii i życia codziennego w Anglii.

Miła atmosfera, profesjonalizm, organizacja czasu wolnego uczniom szkoły zaowocowały podniesieniem poziomu naszej znajomości języka angielskiego i zawieraniu wielu ciekawych znajomości z ludźmi z całego świata.

W wolnym czasie zwiedzałyśmy historyczne miejsca w Oxfordzie i okolicach. Sprzyjały nam słoneczna pogoda i świetna komunikacja autobusowa.

Marta Leks - Kot i Halina Krawczak

IRLANDIA-DUBLIN 

Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠalʲə a:hə klʲiəh]) - stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster.
Miasto jest położone na wschodnim wybrzeżu Irlandii, nad Morzem Irlandzkim, u ujścia rzeki Liffey (irl. An Life) do Zatoki Dublińskiej. Rzeka dzieli miasto na dwie części o zdecydowanie odmiennym charakterze: Northside oraz nowocześniejszą i bardziej zamożną Southside. Dublin jest głównym ośrodkiem administracyjnym, kulturalnym, ekonomicznym i przemysłowym kraju. Miasto posiada port morski połączony kanałami z rzeką Shannon oraz port lotniczy Dublin. Miasto jest też ośrodkiem turystycznym.Ponadto miasto słynie szczególnie z tego, że jest to stolica ludzi młodych, niezwykle energicznych i prężnych, życie skupia się wokół Uniwersytetu w Dublinie, na którym studiuje wielu ludzi z całego świata.

Dublin, to bardzo pięknie położona nad rzeką stolica, miasto epatuje atmosferą wielu pubów, gdzie rozbrzmiewa tradycyjna muzyka irlandzka, a ludzie tańczą i śpiewają. Miasto tętni życiem, w centrum jest dość tłoczno, a jednak nie czuje się takiego pośpiechu i stresu jak w innych europejskich stolicach. Można spokojnie powiedzieć, że Irlandczycy ponad wszystko cenią sobie nadzwyczaj trudno wywalczoną wolność i niezależność, ale też dobrą muzykę, smaczne jedzenie i czas wolny od pracy i zajęć.

Pod koniec września uczestniczyłam w Dublinie w kursie General English w jednej z najbardziej znanych szkół językowych Centre of English Studies.

To jedno z najciekawszych doświadczeń w moim życiu zawodowym, gdyż miałam okazję zapoznać się nie tylko z żywym językiem angielskim, którym rozbrzmiewa ulica, ale poznać ludzi z całego świata, którzy podobnie tak jak                    i ja szlifowali swój angielski. W mojej grupie studenci pochodzili z Indonezji, Szwajcarii, Niemiec, Korei Południowej, Japonii, Francji, Meksyku, Turcji, Arabii Saudyjskiej, Brazylii i Włoch. Na przełomie września i października w CES w Dublinie oprócz mnie nie było nikogo z Polski, a więc sytuacja językowa i kulturowa możliwie najbardziej optymalna.

Kurs był bardzo intensywny ( do późnych godzin popołudniowych), a wieczory spędzaliśmy na wymianie doświadczeń kulturowych i zwiedzaniu pięknego miasta. W trakcie weekendu zwiedzałam wybrzeże Irlandii, Irlandię Północną i The Giant Causeway.

Agnieszka Matura